Undersøgelse: Her er den bedste EU-hovedstad at være bilejer i

Her er den bedste EU-hovedstad at være bilejer i

I februar undersøgte vi på Mikonomi.dk, hvilken dansk by der er den bedste at være bilejer i. Nu har vi taget skridtet videre og fundet ud af, hvilken EU-hovedstad der er bedst at være bilejer i. Kriterierne er justeret og resultaterne vil overraske de fleste.

Den store ulighed mellem EU-landenes hovedstæder gør, at der er stor forskel mellem top og bund i de syv kategorier, vi har brugt i undersøgelsen. Hvor er det billigst at købe bil? Hvor får du den billigste bilforsikring? Hvilken by har de laveste parkeringspriser? Alle disse spørgsmål får du svar på i vores store undersøgelse.

Først og fremmest er det vigtigt at nævne, at undersøgelsen har taget udgangspunkt i 26 af de i alt 28 EU-hovedstæder. Nicosia og Valletta, hovedstæderne i henholdsvis Cypern og Malta, havde ikke tilstrækkeligt data tilgængeligt, og de er derfor blevet udeladt i undersøgelsen.

Kort over EU-hovedstædernes placering i undersøgelsen

For at give et bedre overblik over undersøgelsens resultater har vi lavet et interaktivt kort, der viser, hvilke hovedstæder i EU der er bedst at være bilejer i. Hovedstæderne er rangeret fra 1 (bedst) til 26 (dårligst). Vinderen af undersøgelsen blev Bulgariens hovedstad Sofia. Længere nede i artiklen kan du læse hvorfor.

Udforsk kortet og læs mere om hovedstædernes resultater:


Udarbejdet af Mikonomi.dk

Vil du bruge kortet, kan du blot kopiere nedenstående kode og indsætte den på din side:

<p><iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1HKG75AxncLPRfnVhCrdkZshuR5UhhQ29&ll=51.45088404051781%2C8.833196000000044&z=4" width="640" height="480"></iframe><br><em>Udarbejdet af: <a href="https://www.mikonomi.dk/" target="_blank">Mikonomi.dk</a></em></p>

Du kan læse følgende om undersøgelsen i denne artikel:

Undersøgelsens fremgangsmåde

Vi har opsat syv kriterier for at finde frem til, hvor det er bedst at være bilejer i EU. Disse kriterier er blandt andet valgt på baggrund af, hvad bilejere bruger flest penge på. Derudover har vi foretaget et bevidst fravalg af grøn ejerafgift, da denne udgift ikke eksisterer i alle EU-lande.

Til at sammenligne bilpriser har vi brugt den billigste Skoda Octavia fra 2018 tilgængelig i den givne hovedstad. Valget er faldet på Skodaen, fordi den i 2017 var den bedst sælgende bil i seks forskellige EU-lande, og fordi den generelt er populær i de fleste EU-lande. Samme bil er også blevet brugt til at finde de billigste bilforsikringer.

Sådan har vi foretaget undersøgelsen
KriterieBeskrivelseKilde
Pris på Skoda Octavia fra 2018 (benzin)Priserne er fundet via Skodas lokale websites i de udvalgte lande og er inklusiv alle former for skatter. Lokal valuta er blevet omregnet til danske kroner. Modellerne varierer en smule i forhold til motorstørrelse.Skoda og valutaomregneren.dk
Månedlig disponibel medianindkomstFor at få et mere nøjagtigt billede af prisen på bilen, har vi valgt at sammenligne med medianen af indbyggerne i det givne EU-lands månedlige indkomst efter skat i 2016 eller 2017. Tallet er fundet ved at dividere den årlige disponible medianindkomst med tolv, så tallet bliver pr. måned, og derefter omregne det fra euro til danske kroner.Eurostat og valutaomregneren.dk
Antal måneder før bilen er betaltFordi prisen på bilen og medianindkomsten ikke nødvendigvis følger hinanden, har vi valgt at regne ud, hvor mange måneder der skal til, før bilen er betalt helt ud, hvis hele den månedlige medianindkomst bliver brugt til formålet. Det giver en bedre indikator for bilens faktiske pris.
BilforsikringI denne undersøgelse er en billig bilforsikring lig med en god bilforsikring. Derfor har vi, ved brug af lokale sammenligningstjenester og en Skoda Octavia fra 2018 som eksempel, fundet den billigste bilforsikring, der følger lovkravene, i hovedstæderne. Beløbet, vi har fundet i undersøgelsen, er kroner om måneden omregnet fra lokal valuta.Lokale sammenligningstjenester og valutaomregneren.dk
BenzinpriserPr. Europa-Kommissionens ugentlige rapport om benzinpriser i EU-lande fra 19/3-18 har vi fundet nøjagtige literpriser i euro. Disse er blevet omregnet fra euro til danske kroner.Europa-Kommissionen og valutaomregneren.dk
ParkeringspriserFor at finde priser på parkering, har vi taget udgangspunkt i, hvad det koster at holde 1 time i den mest centrale parkeringszone i den givne hovedstad.Lokale websites og valutaomregneren.dk
Færdselsuheld pr. 1000. personbilTallet for færdselsuheld pr. 1000. personbil er fundet ved at tage OECD’s tal for færdselsuheld i hvert EU-land i 2016 og dividere det med det givne lands totale antal registrerede biler i 2015. Dette tal ganges herefter med 1000 for at få promillen, eller pr. tusinde. Vi har valgt at tage tal for hele landet, da man som beboer i hovedstaden naturligvis også skal ud for byen.OECD og Statista

Alle priser og omregninger er foretaget samtidig i undersøgelsen, for at sikre en fair fordeling af point.

Sådan er pointene blevet fordelt

Pointsystemet er bygget op således, at de 20 bedste hovedstæder i hver kategori får point, hvorefter de 6 dårligste får 0 point. Førstepladsen får 20 point, andenpladsen får 19 point og så videre.

I tabellen herunder kan du se, hvordan de 26 EU-hovedstæder har klaret sig og hvor mange point, de har skrabet sammen i undersøgelsen. Al data kan findes i tabellen i slutningen af artiklen.

Point
PlaceringBy, landSamlede pointPris på Skoda OctaviaMånedlig disponibel medianindkomstAntal måneder før bilen er betaltBilforsikringBenzinpriserParkeringspriserFærdselsuheld pr. 1000. personbil
1Sofia, Bulgarien83180017201513
2Luxembourg, Luxembourg8102020517712
3Madrid, Spanien7614881412146
4Bratislava, Slovakiet7515241961910
5Warszawa, Polen7412007191818
6Bukarest, Romænien7117001518201
7Ljubljana, Slovenien7020791110130
8Prag, Tjekkiet691145201397
9Athen, Grækenland6510331801615
10Vilnius, Litauen6016001315511
11Paris, Frankrig597121760017
12Tallinn, Etsland591356107216
13Budapest, Ungarn558001616123
14Wien, Østrig550171801460
15København, Danmark540191500020
16Stockholm, Sverige52518190208
17Dublin, Irland50414160349
18Bruxelles, Belgien502131419110
19Helsinki, Finland490161201119
20Riga, Letland44191291102
21Amsterdam, Holland430151040014
22Zagreb, Kroatien4290088170
23Berlin, Tyskland40611132530
24Rom, Italien3419730104
25London, Storbritannien33310110405
26Lissabon, Portugal2706112080

Sofia er den bedste EU-hovedstad at være bilejer i

Det er nok de færreste, der på forhånd havde forventet, at den bulgarske hovedstad Sofia ville tage æren som den bedste hovedstad i EU at være bilejer i. Dette er på trods af, at den månedlige disponible medianindkomst i Bulgarien er en af de laveste i hele EU.

Sofia klarer sig dog exceptionelt godt i de resterende kategorier. I Bulgariens hovedstad kan man blandt andet få den tredjebilligste pris på en helt ny Skoda Octavia i hele EU. Investerer man i den model, skal man blot af med 112.400 kr, hvilket er mere end 80.000 kr. billigere end den dyreste Skoda Octavia i EU.

Derudover fortæller resultaterne også, at det i Sofia er muligt at få en bilforsikring, der følger lovkravene, til 60 kr. om måneden. Det er kun få EU-hovedstæder, der kan matche den pris. Igen er der en kæmpe difference på næsten 900 kr. til den dyreste bilforsikring i EU.

Der hvor Sofia skiller sig mest ud er i kategorien benzinpriser. Her scorer hovedstaden topkarakter ved at have EU’s billigste literpris på benzin. Bulgarien er det eneste EU-land, der pr. 19. marts holder benzinprisen under 8 kr. For 1 liter benzin skal du nemlig kun af med 7,75 kr.

Store forskelle på bil- og bilforsikringspriser

Undersøgelsens resultater viser, at der er store forskelle på både bilpriser og bilforsikringspriser i EU-hovedstæderne. Kigger vi på priserne på en ny Skoda Octavia inklusiv skatter, kan den billigste erhverves i Sloveniens hovedstad Ljubljana for 104.300 kr., mens den dyreste ikke overraskende fås i Danmark for 197.000 kr.

Mere overraskende er det, at du i Luxembourg, landet med den højeste månedlige disponible medianindkomst i hele EU, kan få en ny Skoda Octavia for 156.000 kr. Det er 41.000 kr. billigere end i Danmark, på trods af at det lille hertugdømmes indbyggere har større købekraft.

Priserne på bilforsikringer varierer ligeledes meget på tværs af EU-hovedstæderne. Den billigste bilforsikring, der følger lovkravene, findes i den tjekkiske hovedstad Prag. Her kan du blive forsikret for blot 54 kr. om måneden.

Til sammenligning skal du af med 900 kr. mere om måneden for den dyreste bilforsikring i blandt EU-hovedstæderne. Den finder du i Stockholm til 958 kr. om måneden. Medianen for prisen på bilforsikring om måneden i blandt undersøgelsens udvalgte EU-hovedstæder ligger dog på omkring 200 kr.

<div style="clear:both"><iframe src="https://www.mikonomi.dk/embed/datatabel-bilejer" frameborder="0" style="overflow-x: hidden; overflow-y: scroll; width: 100%;" height="500"></iframe><br /><a href="https://www.mikonomi.dk/blog/2018/04/undersoegelse-her-er-den-bedste-eu-hovedstad-at-vaere-bilejer-i" target="_blank">Lavet af Mikonomi.dk</a></div>

Data for hver EU-hovedstad

Pointene i undersøgelsen er blevet uddelt på baggrund af de resultater, vi har fundet frem til. I nedenstående tabel kan du finde al den data, som er blevet brugt i undersøgelsen. På den måde kan du sammenligne de faktiske tal med hinanden og se, hvor store forskelle der er på resultaterne fra de forskellige EU-hovedstæder.

Data
By, landPris på Skoda OctaviaMånedlig disponibel medianindkomstAntal måneder før bilen er betaltBilforsikringBenzinpriserParkeringspriserFærdselsuheld pr. 1000. personbil
Sofia, Bulgarien112.400kr1.953kr57,5524833660kr7,75kr7,63kr2,34
Luxembourg, Luxembourg156.400kr21.004kr7,446200724299kr8,51kr14,90kr2,58
Madrid, Spanien116.200kr8.494kr13,68024488106kr9,10kr8,57kr4,57
Bratislava, Slovakiet114.000kr4.315kr26,4194669855kr9,66kr5,21kr2,75
Warszawa, Polen120.400kr3.665kr32,85129604205kr8,13kr5,30kr1,62
Bukarest, Romænien112.500kr1.520kr74,01315789102kr8,28kr3,99kr5,96
Ljubljana, Slovenien104.300kr7.652kr13,63042342141kr9,48kr8,94kr6
Prag, Tjekkiet122.400kr4.865kr25,1593011354kr8,90kr11,92kr4,18
Athen, Grækenland125.900kr4.658kr27,0287677157kr11,36kr7,45kr2,2
Vilnius, Litauen112.800kr3.503kr32,2009706124kr8,58kr18,62kr2,58
Paris, Frankrig143.700kr13.482kr10,65865599252kr10,83kr29,80kr1,79
Tallinn, Etsland116.400kr5.367kr21,68809391146kr9,60kr29,79kr2,15
Budapest, Ungarn130.300kr2.962kr43,9905469389kr8,57kr10,54kr5,2
Wien, Østrig153.300kr14.707kr10,42360781430kr8,66kr15,64kr8,1
København, Danmark197.000kr18.238kr10,80162298434kr11,05kr35kr1,2
Stockholm, Sverige147.700kr15.643kr9,441922905958kr10,63kr36,96kr3
Dublin, Irland148.700kr13.908kr10,69168824904kr10,20kr21,60kr2,9
Bruxelles, Belgien149.900kr13.838kr10,83249024383kr9,52kr11,17kr7,08
Helsinki, Finland164.200kr14.680kr11,1852861417kr10,74kr29,80kr1,45
Riga, Letland111.700kr4.101kr27,23725921164kr9,18kr37,24kr5,58
Amsterdam, Holland175.000kr14.118kr12,39552345301kr11,43kr37,25kr2,28
Zagreb, Kroatien129.600kr3.554kr36,46595385179kr9,56kr6,02kr7,18
Berlin, Tyskland147.100kr13.198kr11,14562813316kr9,88kr22,35kr6,83
Rom, Italien152.300kr10.085kr15,10163609309kr11,52kr11,17kr4,7
London, Storbritannien149.500kr13.119kr11,39568565570kr10,02kr63,41kr4,68
Lissabon, Portugal156.000kr5.451kr28,61860209138kr10,88kr11,92kr7,04
Relaterede blogindlæg
Privatleasing - Hvad er det?
Kør i din drømmebil med sæsonleasing
10 ting du altid bør have i bilen
De 7 bedste apps til bilejeren