Undersøgelse: De bedste danske byer at gå på pension i

De bedste byer i Danmark at gå på pension i

I løbet af de sidste 20 år er Danmarks befolkning vokset med cirka 474.000 personer. Bemærkelsesværdigt er størstedelen af væksten sket i aldersgruppen 65+ år, som er vokset med lidt over 300.000 personer (kilde: Ældresagen).

Stigningen er primært sket inden for de sidste 10 år, hvor antallet er steget med lidt over 260.000 personer. Det er en stigning på 31 procent. Resten af befolkningen er kun vokset med 1 procent indenfor de sidste 10 år. Der har altså været en eksplosiv stigning af ældre i Danmark i forhold til resten af befolkningen.

I årene op til at man skal pensioneres, er der mange ældre, som ønsker at relokalisere. Det skyldes ofte, at de ældre søger bedre omgivelser, eller blot fordi de gerne vil have en forandring. Jo grundigere man sætter sig ind i, hvad de forskellige danske byer kan tilbyde, jo mere tilfreds vil man være med det sted, man vælger at slå sig ned.

Grundet det stigende antal af ældre, har Mikonomi.dk udarbejdet en undersøgelse af de 20 største byer i Danmark. Undersøgelsen indeholder en klassificering over ideelle samt mindre ideelle byer at trække sig tilbage i, når man skal gå på pension.

Herunder finder du en oversigt over de forskellige dele i undersøgelsen.

Kort over de bedste byer at gå på pension i

I nedenstående kort er det muligt at klikke sig ind på de forskellige byer og finde en beskrivelse af deres fordele og ulemper. Farvekoden indikerer, om byen befinder sig i den bedste gruppe, middelgruppen eller den dårligste gruppe baseret på byernes samlede point.

Ønsker du at benytte kortet, kan du blot kopiere nedenstående kode og indsætte denne på din side:

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=16clNHa8EglU9FuX6CQt7CgrBBW8xDREq" width="640" height="480"></iframe><br><em>Created by <a href="https://www.mikonomi.dk/">Mikonomi.dk</a></em>

Hvilke byer er de bedste at gå på pension i?

De tre byer, der scorer højest i forhold til undersøgelsen, er:

  1. København
  2. Aalborg
  3. Helsingør

København

København tager absolut føringen, hvad angår kulturelle tilbud og overgår med længder alle andre byer. Der er langt flere biografer, museer, teatre og forskellige kulturarrangementer i København end i nogen anden by i Danmark. Det kan være fristende at tage et forbrugslån, for at kunne være med til alle de spændende arrangementer.

Derudover scorer København højt i kategorierne demografi og vejrforhold. Dette skyldes, at der er en stor og stigende rate af ældre i København. Med en stor andel af ældre, antages det, at der er mere fokus på området, da segmentet optager en større del af befolkningen.

I forhold til vejrforhold er København den varmeste by i undersøgelsen og en af de tørreste. Med hensyn til antal solskinstimer ligger København til gengæld middel i feltet.

Aalborg

Aalborg udmærker sig ved at placere sig i toppen af alle kategorier. Byen har ingen absolutte topkarakterer, men ligger jævnt i toppen.

For eksempel fremhæves kategorien adgang til sundhed, hvor Aalborg udmærker sig ved at have både apoteker og sygehus indenfor rækkevidde. Derudover er Aalborg Universitetshospital det største hospital i Region Nordjylland.

Derudover indtager Aalborg fine placeringer, hvad angår kategorierne leveomkostninger, vejrforhold og miljø & natur. Eksempelvis er kvadratmeterpriserne i Aalborg to og en halv gang mindre end de er i København.

Læs også: Sammenlign lån

Helsingør

Helsingør får ligesom København også topkarakterer i kategorien vejrforhold og er blandt en af de varmeste og mest solrige byer i undersøgelsen. Derudover ligger byen også i den bedre ende, når det gælder nedbør.

En anden kategori, hvor Helsingør ligger helt i top er adgang til sundhed. Dette skyldes, at Helsingør har en god andel af apoteker samt kort distance fra Helsingør centrum til Nordsjællands Hospital.

Til gengæld får Helsingør bundkarakter i kategorien leveomkostninger, da det er en dyr by at leve i. Helsingør har den tredje højeste ejendomsskat og den tredje højeste pris pr. kvadratmeter af alle byer i undersøgelsen. Det kan derfor være nødvendigt med et boliglån for at kunne flytte til Helsingør.

Metode

Denne tabel viser, hvilke 8 kriterier, der er blevet udvalgt til undersøgelsen, og hvordan de er blevet beregnet, samt hvor dataen stammer fra.

Sådan har vi lavet undersøgelsen
KriterierBeskrivelseKilde
Adgang til sundhedTo kriterier
  1. Indbyggere divideret med antal apoteker i byen
  2. Afstand fra centrum til nærmeste sygehus
https://www.apoteket.dk/
http://www.statistikbanken.dk
https://www.google.dk/maps
KriminalitetAntal kriminelle handlinger i den pågældende by divideret med indbyggertal. (1 kriminel handling pr. x indbygger)http://www.statistikbanken.dk
Kulturelle aktiviteterFire underkriterier:
  1. Antal biografer
  2. Antal teatre
  3. Antal museer
  4. Musik og andre kultur- og kunstarrangementer
https://www.tripadvisor.dk
http://www.kultunaut.dk
https://www.google.dk/maps
DemografiIndbyggertal divideret med antal af indbyggere over 55 år.https://www.dst.dk
Miljø og naturTre underkriterier:
  1. Luftkvalitet (Mængden af kvælstof og usunde partikler i luften)
  2. Skovareal i procent
  3. Afstand fra centrum til havet
http://lpdv.spatialsuite.dk
http://static-curis.ku.dk
https://www.google.dk/maps
VejrforholdTre underkriterier:
  1. Gennemsnitstemperaturen
  2. Årligt nedbør
  3. Solskinstimer
http://www.dmi.dk
LeveomkostningerTre underkriterier:
  1. Pris for vand pr. m3
  2. Pris pr. kvadratmeter
  3. Gennemsnitspris for ejendomsskat
http://www.boliga.dk
https://www.bolius.dk
https://www.danva.dk
Offentlig transportPris for månedskort til offentlig transport.https://www.sydtrafik.dk
http://www.midttrafik.dk
https://dinoffentligetransport.dk
https://www.nordjyllandstrafikselskab.dk
https://www.fynbus.dk

Pointsystem

For at rangere pointene så fair som muligt, er der blevet udarbejdet et intervalsystem. Dette system er udregnet ved at trække den laveste værdi fra den højeste værdi i det pågældende kriterium. Summen af differencen divideres med fem. På denne måde opnås et fair pointsystem, som tilgodeser de varierende værdier indenfor hvert kriterium.

Tallet 5 er valgt på baggrund af, at der gives point fra 1 til 5.

Den endelige placering af hver by er bestemt ved at samle alle point fra alle kriterier i én samlet score.

Resultater for de enkelte byer

I tabellen herunder kan du læse mere om hver enkelt bys specifikke værdier indenfor hver kategori.

De bedste byer at gå på pension i
By + ResultatSikkerhedKulturOffentlig transportMiljø og naturDemografiVejrforholdSundhedLeveomkostninger
BySamlet resultatRangeringAnmeldte forbrydelserMuseerTeatreBiograferMusik, kunst og andetPendlerkort pris pr. månedLuftkvalitet NO2/PM2/PM10Skovareal i procentAfstand til hav(km)Indbyggere over 55 årTemperaturNedbør (mm)Sol (timer)Antal apotekerAfstand til sygehus (km)Pris pr. kvadratmeterGns. pris ejendomsskatPris for vand pr. kubikmeter
København6511905392181848153,3 kr.16,5-28,3 / 16,5-28,3 / 13,0-13,70-52 km.111.9359,66911739253,5 km.44.742 kr./m236.227 kr.48,13 kr.
Aalborg6022791596315189 kr.16,5-28,3 / 7,7-8,1 / 6,2-8,110-151 km.60.1907657651783101 km.17.121 kr./m29.773 kr.80,95 kr.
Helsingør5931072124111153,3 kr.13,3-16,4 / 9,4-9,9 / 11,5-12,220+2 km.60.1909719175440.75 km.28.712 kr./m227.749 kr.79,72 kr.
Næstved59411227327153,3 kr.9,3-11,0 / 10,0-10,5 / 13,0-13,710-155 km.27.9309671177242 km.13.890 kr./m29.088 kr.101,04 kr.
Aarhus5856719247650210 kr.11,1-13,2 / 8,8-9,3 / 11,5-12,210-152 km.82.6098,7726169992 km.28.495 kr./m216.842 kr.73,26 kr.
Randers57611463221825 kr.11.2-13,2 / 8,2-8,7 / 15,1-16,715-201 km.31.1678,47971834102,4 km.12.017 kr./m27.350 kr.77,68 kr.
Fredericia57780012415227,5 kr.13,3-16,4 / 10,0-10,5 / 12,3-12,915-202 km.16.5439815171451,8 km.15.715 kr./m29.671 kr.82,81 kr.
Viborg568100233217210 kr.7,7-9,2 / 7,7-8,1 / 6,2-8,115-2013 km.30.8218,4801163940,7 km.12.418 kr.6.704 kr.76,86 kr.
Odense55932423911321186 kr.16,5-28,3 / 16,5-28,3 / 13,0-13,710-155 km.55.71797451752152,5 km.17.529 kr./m28.327 kr.85,69 kr.
Roskilde54101889192110153,3 kr.13,3-16,4 / 10,6.11,9 / 11,5-12,215-202 km.26.7898,8682175260,45 km.25.637 kr./m220.613 kr.66,43 kr.
Silkeborg531193126418210 kr.6,5-7,6 / 7,7-8,1 / 6,2-8,120+45 km.28.7648,5825161142 km.16.998 kr./m211.634 kr.72,87 kr.
Holstebro5312102924518210 kr.9,3-11,0 / 8,2-8,7 / 11,5-12,215-2014 km.18.7358,7946166620,35 km.12.031 kr./m25.970 kr.76,09 kr.
Køge52139277213153,3 kr.16,5-28,3 / 10,6-11,9 / 13,0-13,715-202 km.18.6698,9669174343,5 km.23.306 kr./m211.398 kr.72,34 kr.
Horsens52141207104211210 kr.11,1-13,2 / 8,9-9,3 / 11,5-12,210-151 km.25.8218,7779162732,4 km.14.379 kr./m26.476 kr.83,75 kr.
Hørsholm51153382100153,3 kr.13,3-16,4 / 10,0-10,5 / 12,3-12,95-103 km.9.92797311744216,7 km.35.196 kr./m235.831 kr.62,70 kr.
Herning511698415217210 kr.9,3-11,0 / 7,7-8,1 / 11,5-12,215-2060 km.27.0818,6978160951,3 km.13.473 kr./m25.482 kr.71,74
Taastrup50178831310153,3 kr.16,5-28,3 / 10,0-10,5 / 12,3-12,95-109 km.14.1688,9672174956,5 km.22.244 kr./m215.008 kt.43,83 kr.
Kolding4918146921126227,5 kr.13,3-16,4 / 9,4-9,9 / 12,3-12,910-152 km.27.7828,9871166131,6 km.15.719 kr./m29.317 kr.76,57 kr.
Esbjerg49191631311115227,5 kr.16,5-28,3 / 9,4-9,9 / 15,1-16,75-103 km.38.0269,1927168170,75 km.14.037 kr./m27.255 kr.74,56 kr.
Vejle47201420201110227,5 kr.9,3-11,0 / 8,8-9,3 / 11,5-12,215-201 km.34.5818,6919162361,2 km.14.932 kr./m210.273 kr.92,86 kr.

I denne tabel kan du se pointfordelingen indenfor hver enkelt kategori

De bedste byer at gå på pension i
By + ResultatSikkerhedKulturOffentlig transportMiljø og naturDemografiVejrforholdSundhedLeveomkostninger
BySamlet resultatRangering-MuseerTeatrerBiograferMusik, kunst og andet-LuftkvalitetSkovareal i procentAftand til hav-TemperaturNedbørSolAntal apotekerAftand til sygehusPris pr. kvadratmeterGns. pris ejendomsskatPris for vand pr. kubikmeter
København651255552715555312115
Aalborg6021421221135124454532
Helsingør5931121221055145455312
Næstved5941211121034145455541
Aahus5851223511135225233323
Randers576221115945113553543
Fredericia577212111845243354532
Viborg568111111845243354532
Odense559233132434244453442
Roskilde5410111112945135455314
Silkeborg53111221111551113153523
Holstebro53121121111242121245553
Køge5213121112745135352423
Horsens52141221211135124143552
Hørsholm5115511112824245341214
Herning51162111111241121154553
Taastrup5017121112743135452425
Kolding4918121111935132244533
Esbjerg4919111121724241255543
Vejle47201211111245121154531

Læs også: Lån penge

Relaterede blogindlæg
Få styr på din forskudsopgørelse og undgå skattesmæk
Eksamensforberedelse: 10 studietips
24 nemme og billige gør-det-selv juledekorationer
Privatleasing - Hvad er det?